Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dowiedz się wszystkiego o problemie łysienia androgenowego. Jakie są przyczyny choroby i objawy. Poznaj też leki na łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie

Utrata włosów to w dzisiejszych czasach często spotykany problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, w znaczący sposób odbijając się na naszej pewności siebie i codziennym funkcjonowaniu. Jedną z najczęstszych postaci łysienia jest łysienie androgenowe. Choć jego postępowanie i skutki można hamować, tak naprawdę jest to nieustanna, trwająca całe życie i wyjątkowo uciążliwa walka.

Łysienie androgenowe – co to jest?

Łysienie androgenowe to schorzenie, w przypadku którego utrata włosów w dużej mierze związana jest ze zbyt wysokim stężeniem androgenów w organizmie, w tym zwłaszcza testosteronu i jego pochodnej. Syntetyzowany przez alfa-5-reduktazę dihydrotestosteron (DHT) oddziałuje na mieszki włosowe, prowadząc do ich stopniowej miniaturyzacji i obumierania, czego efektem jest osłabienie, a ostatecznie utrata włosów. Choć wypadanie włosów androgenowe zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn (szacuje się, że około 70% dojrzałych mężczyzn boryka się z tym problemem), jest ono wciąż często diagnozowaną przyczyną utraty włosów u kobiet (około 40% kobiet w wieku menopauzalnym).

Czytaj także:

Loxon Max

Przyczyny łysienia androgenowego

Jak już zostało wspomniane, u podłoża łysienia androgenowego leży niekorzystny wpływ DHT (pochodnej testosteronu) na mieszki włosowe w określonych partiach skóry głowy, prowadzący do ich stopniowego zamierania. Androgenowe wypadanie włosów wynika także ze zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na działanie DHT, a także wyjątkowej aktywności alfa-5-reduktazy, która w pewnym stopniu jest uwarunkowana genetycznie, co sprawia, że schorzenie to można uznać za dziedziczne.

Jeżeli chodzi o inne przyczyny łysienia androgenowego, należy wziąć pod uwagę niekorzystne działanie takich czynników, jak:

  • silny, długotrwały stres,
  • intensywny tryb życia,
  • używki (w tym zwłaszcza nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów),
  • nieprawidłowa dieta – uboga w warzywa i owoce, a za to obfitująca w produkty
  • wysokoprzetworzone,
  • inne zaburzenia hormonalne (np. związane z funkcjonowaniem tarczycy czy zespołem Cushinga).

Objawy łysienia androgenowego – jak je rozpoznać?

W przypadku schorzenia, jakim jest łysienie androgenowe, objawy mogą pojawić się już u młodych osób, jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Ich pełne spektrum obserwuje się jednak najczęściej w wieku dojrzałym, u mężczyzn w okolicach 50. roku życia, u kobiet zaś w okresie okołomenopauzalnym. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z łysieniem androgenowym? Wypadanie włosów androgenowe daje dość charakterystyczne objawy, nieco odmienne w zależności od płci.

U mężczyzn w pierwszej kolejności pojawia się przerzedzenie włosów na czubku głowy, a także zakola. Z czasem cofnięciu ulega linia włosów w części czołowej, a łysina na czubku głowy pogłębia się. W ostatniej fazie możemy zaobserwować na głowie charakterystyczną „podkowę” z włosów w części potylicznej i bocznej, których gęstość i ilość nie ulega w przebiegu tego schorzenia istotnym zmianom. Dokładny przebieg androgenowego wypadania włosów typu męskiego i kolejność stadiów opisuje 7- stopniowa skala wg Hamiltona i Norwood.

Łysienie androgenowe u kobiet również rozpoczyna się na czubku głowy, jednak zwykle w formie delikatnych prześwitów, które z czasem ulegają poszerzeniu i stają się coraz bardziej wyraźne. Co więcej, ogólna gęstość włosów ulega zmniejszeniu. Poszczególne stadia w przypadku żeńskiej postaci androgenowego wypadania włosów opisuje skala Ludwiga lub skala Savin.

Jakie badania wykonać przy łysieniu androgenowym?

Łysienie androgenowe to schorzenie, które ze względu na dość charakterystyczny proces utraty włosów wydaje się być jednym z łatwiejszych do zdiagnozowania. Niemniej jednak, gdy zaobserwujemy u siebie nasiloną utratę włosów warto nie zwlekać i skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub specjalistą z zakresu trychologii. Przeprowadzą oni dokładny wywiad lekarski i badanie trychologiczne (analizę skóry głowy i włosów), a w razie wątpliwości skierują nas na odpowiednie badania laboratoryjne (głównie w celu weryfikacji poziomu poszczególnych hormonów). Po uzyskaniu wyników możliwe będzie postawienie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Sprawdź również:

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Po zdiagnozowaniu, że mamy do czynienia ze schorzeniem, jakim jest łysienie androgenowe, leczenie warto rozpocząć natychmiast, co pozwoli hamować postęp choroby i niwelować w możliwie jak największym stopniu istniejące jej skutki.

Leki na łysienie androgenowe

Wśród substancji czynnych wykorzystywanych w leczeniu łysienia androgenowego wymienia się między innymi Minoksydyl – przeznaczony do miejscowego stosowania zewnętrznego, który nie tylko hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, ale również pobudza namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Stanowi substancję czynnąw płynach do stosowania na skórę, które można kupić w aptekach, np. Loxon 2% czy Loxon Max.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Dodatkowe preparaty i profesjonalne zabiegi wzmacniające włosy

Oprócz leczenia farmakologicznego dostępne są też terapie naturalne – w aptekach i sklepach zielarskich znaleźć można różnego rodzaju preparaty, które mogą wspomagać skuteczność właściwego leczenia utraty włosów Opierają się one na wyciągach roślinnych, których działanie w zakresie hamowania objawów tego schorzenia zostało udowodnione naukowo. Mowa tu między innymi o wyciągu z palmy sabałowej czy kory śliwy afrykańskiej, które ograniczają syntezę DHT, jednocześnie wzmacniając i wspierając aktywność mieszków włosowych. Do tego typu substancji aktywnych zaliczyć można również wyciągi z zielonej herbaty, olejek lawendowy czy ziele wierzbownicy drobnokwiatowej.

Oprócz tego bez trudu znajdziemy w drogeriach różnego rodzaju kosmetyki pielęgnacyjne: szampony wzmacniające, odżywki, toniki czy wcierki, które mają za zadanie odżywić i wzmocnić skórę głowy i włosy. W większości przypadków zawierają one również wyciągi roślinne o działaniu wzmacniającym, a także kreatynę czy argininę, stanowiące materiał budulcowy włosów.

Osoby borykające się z nadmierną utratą włosów mogą także sięgnąć po różnego rodzaju zabiegi, wśród których najlepsze rezultaty dają:

  • mezoterapia igłowa,
  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym,
  • karboksyterapia.

W większości opierają się one na mikroiniekcjach podskórnych z wykorzystaniem skoncentrowanych substancji odżywczych, osocza lub dwutlenku węgla, co prowadzi nie tylko do poprawy ukrwienia skóry głowy i mieszków włosowych, ale również ich lepszego dotlenienia i odżywienia, hamując proces ich obumierania i pobudzając włosy do wzrostu. By jednak zabiegi były skuteczne, konieczne jest przejście całej ich serii (od 5 do 10), co wiąże się ze znacznymi kosztami (średni koszt jednego zabiegu to od 200 do nawet 1000 złotych).

Przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego warto powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych dodatkowo lekach, suplementach diety, przeprowadzonych kuracjach lub zabiegach kosmetologicznych.

Czytaj także: Łysienie androgenowe


Bibliografia:

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.