Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Łysienie androgenowe u kobiet

Chcesz dowiedzieć się o łysieniu androgenowym u kobiet? Przeczytaj artykuł o objawach łysienia androgenowego u kobiet, przyczynach i leczeniu schorzenia.

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie to problem, który zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Jednak o ile panowie są w stanie w większości przypadków pogodzić się z utratą włosów, o tyle u kobiet jest to już poważny problem, znacząco wpływający na ich codzienne życie i poczucie własnej wartości. Najczęstszą przyczyną utraty włosów jest łysienie androgenowe, na które cierpi prawie 70% mężczyzn i 40% kobiet w dojrzałym wieku. Jakie są jego przyczyny u płci pięknej i czy można je zahamować?

Czytaj także: Nadmierne wypadanie włosów

Łysienie androgenowe u kobiet – objawy

Wypadanie włosów to w pewnym stopniu proces naturalny. Szacuje się, że dziennie tracimy około 50–100 włosów. Jeżeli jednak jego intensywność się zwiększa, a włosy są coraz rzadsze, warto sprawdzić, czy nie dzieje się coś poważniejszego. Pierwsze objawy łysienia androgenowego u kobiet pojawiają się zwykle po 30. roku życia i zaobserwować je można przede wszystkim na czubku głowy. Zaczynają tam powstawać niewielkie prześwity, które z czasem są coraz bardziej wyraźne, aż widoczna staje się skóra głowy w obszarze potylicy, a w pozostałej części głowy pokrywa włosowa ulega znacznemu przerzedzeniu. Łysienie androgenowe u kobiet dokładnie opisuje skala Savin, opracowana w latach 70. XX wieku, gdyż wygląda ono inaczej niż w przypadku mężczyzn. Więcej o łysieniu androgenowym u mężczyzn przeczytasz w osobnym artykule.

Zobacz również: Łysienie androgenowe

Loxon Max

Przyczyny łysienia androgenowego u kobiet

Androgenowe łysienie u kobiet uznaje się za chorobę dziedziczną, której objawy mogą pojawić się w różnych okresach życia kobiety, jednak najczęściej choroba ta diagnozowana jest w okresie menopauzalnym. Za główną przyczynę występowania łysienia androgenowego u kobiet uznawane są zaburzenia hormonalne, prowadzące do wzrostu poziomu androgenów, w tym zwłaszcza testosteronu. Jeżeli dodatkowo została odziedziczona nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie jego pochodnych (dihydrotestosteronu), dochodzi do niszczenia mieszków włosowych na określonych obszarach głowy i w efekcie do wypadania i zahamowania wzrostu nowych włosów. Łysienie androgenowe kobiet może również stanowić objaw współistniejący innych zaburzeń hormonalnych, takich jak:

  • schorzenia tarczycy,
  • zespół policystycznych jajników,
  • choroby nowotworowe (m.in. nadnerczy czy jajników),
  • zespół Cushinga.

W rzadkich przypadkach jest to też skutek uboczny długotrwałego stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nieodpowiedniej diety, restrykcyjnego odchudzania się, a nawet palenia papierosów.

Jak zdiagnozować łysienie androgenowe u kobiet?

Gdy zauważymy u siebie objawy, które mogą wskazywać na nadmierne łysienie u kobiet, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą z zakresu dermatologii lub trychologii. Jeżeli chodzi o łysienie androgenowe typu kobiecego, podstawę diagnostyki stanowią przede wszystkim badania laboratoryjne, pozwalające ocenić stężenie poszczególnych hormonów we krwi pacjentki, zlecone przez specjalistę. Oprócz tego oczywiście ważnym elementem w stawianiu diagnozy jest wnikliwie przeprowadzony wywiad lekarski połączony z badaniem przedmiotowym skóry głowy. Odpowiednia diagnoza jest kluczowa dla powodzenia terapii.

Łysienie androgenowe u kobiet – leczenie

Jeżeli chodzi o łysienie androgenowe kobiet, moment rozpoczęcia leczenia jest kluczowy dla powodzenia terapii. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większa szansa na hamowanie rozwoju choroby na wczesnym etapie. Do dyspozycji pacjentów są różne metody leczenia, które lekarz dobiera w zależności od skali problemu.

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Leki na łysienie androgenowe typu kobiecego

Na podstawie wieloletnich badań opracowano leki stworzone specjalnie z myślą o łysieniu androgenowym. Substancje czynne występujące w nich to między innymi Minoksydyl – substancja do stosowania miejscowego (np. w preparacie Loxon); jej działanie opiera się na hamowaniu miniaturyzacji mieszka włosowego i pobudzaniu namnażania komórek mieszków w fazie wzrostu. Więcej na temat minoksydylu przeczytasz w poświęconym mu artykule.

Zobacz także: Minoksydyl – 2 i 5 proc. – kto i jaki może stosować, dostępne preparaty

Preparaty pielęgnacyjne na wypadanie włosów

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju preparaty kosmetyczne których celem jest wspomaganie terapii wypadania włosów. Wśród najpopularniejszych są:

  • Wcierki – do codziennego stosowania w miejscach objętych przerzedzeniem włosów. Ceny to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
  • Spraye – głównie o działaniu odżywczym, przeznaczone do codziennego stosowania. Ich cena to zazwyczaj kilkanaście złotych.
  • Szampony – do codziennego stosowania w trakcie mycia włosów, ich ceny zaczynają się już od kilku złotych.

Profesjonalne zabiegi na wypadanie włosów

Oprócz leczenia farmakologicznego dobre rezultaty przynoszą różnego rodzaju zabiegi trychologiczne przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych. Polecane są zwłaszcza:

  • Mezoterapia igłowa – mało inwazyjny zabieg polegający na płytkim ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami odżywczymi, takimi jak aminokwasy, witaminy, kwas hialuronowy czy koenzymy. Pozwala to nie tylko na wydłużenie fazy wzrostu włosa, ale również pobudzenie pozostałych mieszków włosowych do podjęcia pracy i wzrostu nowych włosów. Cena pojedynczego zabiegu to ok. 200–600 złotych.
  • Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – mezoterapia wykorzystująca do ostrzykiwania osocze pobrane od pacjentki bezpośrednio przed zabiegiem. Zawiera ono duże ilości czynników wzrostu, co pozytywnie wpływa na mieszki włosowe, pobudzając je do pracy i poprawiając gęstość włosów. Mezoterapia poprawia także ukrwienie skóry głowy w pobliżu mieszków, co pozwala na ich lepsze odżywienie i dotlenienie. Cena waha się od 500 do 1200 złotych.
  • Karboksyterapia – w przypadku tego zabiegu za pomocą mikroigieł podaje się podskórnie niewielkie ilości dwutlenku węgla, co powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i w efekcie poprawia ukrwienie skóry głowy i mieszków włosowych. Zwiększa to też ilość dostarczanych z krwią substancji odżywczych. Cena zabiegu to około 200–300 złotych.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów u kobiet?

Łysienie androgenowe u kobiet to choroba dziedziczna, której tak naprawdę nie da się zapobiec. Dbając jednak o odpowiednią dietę i styl życia, możemy opóźniać pojawienie się pierwszych symptomów i ograniczać ich nasilenie. Jeżeli jednak wdrożona terapia farmakologiczna oraz działania zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można rozważyć interwencję chirurgiczną, obejmującą profesjonalny przeszczep skóry głowy z miejsc nieobjętych zmianami chorobowymi.


Bibliografia:

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.