Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trychologa, a kiedy wystarczy dermatolog.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Choroby włosów i skóry głowy to poważne schorzenia, których nie wolno bagatelizować. Wzmożone wypadanie włosów i łysienie (w tym łysienie androgenowe) mogą mieć różne przyczyny, dlatego w zależności od rodzaju problemu powinniśmy skorzystać z pomocy różnych specjalistów. Najczęściej są to trycholog lub dermatolog, a w określonych przypadkach również endokrynolog.

Wyjaśniamy, czym zajmuje się trycholog i jak wygląda badanie trychologiczne, a także kiedy należy skorzystać z pomocy właśnie tego specjalisty.

Czym jest trychologia?

Trychologia to dziedzina medycyny skupiająca się na kondycji włosów i skóry głowy oraz chorobach mających na nie wpływ. Jest stosunkowo młodą, jednak prężnie rozwijającą się dziedziną nauki, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Jej powstanie datuje się na rok 1860, kiedy to profesor Wheeler rozpoczął w Anglii badania nad przyczynami wypadania włosów. W latach 70. XX wieku natomiast w Stanach powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologów (IAT). Obecnie specjalizację z zakresu trychologii mogą realizować zarówno studenci medycyny, jak i kosmetolodzy po ukończeniu odpowiednich specjalistycznych kursów.

Co ważne, wbrew niektórym opiniom trychologia zajmuje się nie tylko problemem wypadania włosów, ale również zwalczaniem takich schorzeń, jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy stany zapalne skóry głowy.

Więcej o problemach z włosami dowiesz się z artykułów:

Loxon Max

Trycholog – czym się zajmuje?

Trycholog, często określany jako lekarz od włosów, zajmuje się analizowaniem i zwalczaniem przyczyn problemów z włosami i skórą głowy, takich jak:

  • zwiększona łamliwość i osłabienie włosów,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • łysienie,
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • łupież,
  • łuszczyca,
  • swędzenie i podrażnienie skóry głowy.

Co ważne, trycholog zajmuje się wyłącznie problemami w obrębie owłosionej skóry głowy. Jego zadaniem jest dokładna analiza mieszków włosowych i stanu skóry głowy. Z tego względu często, gdy podłoże problemu ma bardziej rozległy charakter, trycholog współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak dermatolog, dietetyk, endokrynolog, a nawet psycholog.

Warto również pamiętać o tym, że nie każdy trycholog musi mieć tytuł lekarski, jak już bowiem wspomnieliśmy, specjalistą z tej dziedziny można również zostać po ukończeniu specjalistycznych kursów. Przed wizytą zawsze więc warto sprawdzić, jakie wykształcenie ma wybrana przez nas osoba, gdyż będzie ona prowadziła terapię zgodnie ze swoim zakresem uprawnień.

Zobacz także: Domowe sposoby na wypadanie włosów – czym się wspomóc oprócz preparatów z apteki?

Badania przy wypadaniu włosów – na czym polega badanie trychologiczne?

Ze względu na wąski zakres specjalizacyjny trycholog często wykazuje holistyczne podejście do problemu, mając na uwadze fakt, że nadmierne wypadanie włosów czy zły stan włosów lub skóry głowy może być jedynie skutkiem ubocznym innych schorzeń w naszym organizmie. Do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pamiętajmy jedynie, by głowę umyć dzień wcześniej, a w dniu wizyty zrezygnować ze stosowania produktów do stylizacji włosów.

Jak przebiega samo badanie? W pierwszej kolejności trycholog powinien przeprowadzić dokładny wywiad na temat naszego stanu zdrowia, prowadzonego trybu życia, diety, aktualnych i przebytych w przeszłości chorób i stosowanych leków. Warto więc na wizytę zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań laboratoryjnych, a także inną dokumentację medyczną, jeżeli uważamy, że może ona mieć znaczenie.

W następnym etapie przeprowadzone zostanie badanie trychologiczne. Jest ono bezbolesne i opiera się na skanowaniu skóry głowy za pomocą mikrokamery umożliwiającej nawet 400-krotne powiększenie. Dzięki temu możliwa jest dokładna analiza stanu skóry głowy i mieszków włosowych. Pozwala to także ustalić, ile włosów jest aktualnie w fazie wzrostu. W trakcie badania trycholog ma możliwość określić również aktywność gruczołów łojowych i potowych, stopień przerzedzenia włosów i kondycję łodygi włosa. W określonych przypadkach może on zdecydować się na przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak:

  • trichogram – badanie polegające na wyrwaniu około 100–150 włosów wraz z cebulkami z różnych części skóry głowy i przeanalizowaniu ich kondycji pod mikroskopem, a także ustaleniu, w której fazie cyklu życia aktualnie się znajdują;
  • analiza pierwiastkowa składu włosa – potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące przyczyn występowania problemu w dłuższym czasie, takich jak niedobory żywieniowe czy zatrucie metalami ciężkimi, które odkładają się w strukturze włosa; Zmiana składu pierwiastkowego włosów widoczna jest również w przypadku chorób metabolicznych czy zaburzeń hormonalnych;
  • trichoskopia – badanie podobne do tego z wykorzystaniem kamerki, opiera się jednak na wykonaniu w dużym powiększeniu wielu zdjęć skóry głowy, które następnie podlegają dokładnej analizie trychologa;
  • badania laboratoryjne – najczęściej obejmujące aktualne stężenia kluczowych hormonów.

Przeczytaj również:

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Kiedy należy wybrać się do trychologa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, do jakiego lekarza iść z wypadaniem włosów. Nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć, głównie ze względu na fakt, że nadmierna utrata włosów często jest problemem bardzo złożonym. Z pewnością z pomocy trychologa warto skorzystać w momencie, kiedy zaobserwujemy u siebie miejscowe pogorszenie stanu skóry głowy (pieczenie, świąd, wypryski, pojawienie się żółtych łusek), a także nadmierne wypadanie włosów lub miejscowe łysienie.

Jeżeli jednak widzimy, że zmiany skórne obejmują nie tylko skórę głowy, ale również inne partie naszego ciała – udajmy się najpierw do dermatologa, którego zakres wiedzy na temat problemów skórnych jest szerszy i może do problemu podejść bardziej kompleksowo.

A co w sytuacji, gdy wiemy, że pogorszenie się kondycji naszych włosów jest związane np. z towarzyszącymi nam od dłuższego czasu problemami hormonalnymi? Jeżeli jesteśmy tego pewni lub podejrzewamy, że to właśnie one są jego przyczyną (m.in. obserwujemy inne objawy potwierdzające te przypuszczenia), lepszym rozwiązaniem w pierwszej kolejności będzie konsultacja ze specjalistą z zakresu endokrynologii. Nie wyklucza to oczywiście skorzystania również z usług trychologa, gdyż często specjaliści ci współpracują ze sobą w celu osiągnięcia jak najbardziej satysfakcjonujących rezultatów terapii.

Sprawdź także: Minoksydyl – co to takiego, jak działa, preparaty, efekty, skutki uboczne


Bibliografia:

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów to problem, który dotyka wiele osób. Można je ograniczyć, stosując domowe sposoby . Sprawdź, które z ni...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.