Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Łysienie – rodzaje, przyczyny i objawy

Dowiedz się wszystkiego na temat łysienia, jakie są rodzaje, przyczyny i jak sobie radzić z problemem nadmiernej utraty włosów.

Łysienie – rodzaje, przyczyny i objawy

Utrata włosów to powszechnie występujący u obu płci problem, który w dzisiejszych czasach w istotny sposób wpływa na jakość naszego życia, nasze samopoczucie i pewność siebie. Szacuje się, że problem łysienia dotyka prawie 70% mężczyzn i około 40% kobiet w dojrzałym wieku, choć z pierwszymi objawami tego schorzenia borykają się nawet młode osoby. W zależności od rodzaju łysienia może ono przyjmować różne postacie i mieć charakter przejściowy lub trwały. Jakie są przyczyny poszczególnych typów łysienia i jak sobie z nim radzić?

Budowa i cykl wzrostu włosa

Ludzki włos składa się ze zlokalizowanego w mieszku włosowym korzenia włosa, a także widocznej ponad powierzchnią skóry łodygi. W przekroju z kolei widoczne są trzy warstwy:

 • zewnętrzna osłonka, utworzona z nachodzących na siebie dachówkowato łusek włosa,
 • środkowa warstwa korowa,
 • wewnętrzny rdzeń, tworzony przez gąbczastą masę komórek.

Włosy nie są tworem trwałym – po przejściu przez poszczególne fazy wzrostu obumierają, a na ich miejsce wyrasta nowy włos. Uznaje się, że każdy mieszek włosowy jest w stanie „wyprodukować” w ciągu swojego życia około 20–30 włosów. Jakie są poszczególne fazy wzrostu włosa? To:

 • Anagen – faza aktywnego wzrostu, trwająca od 2 do nawet 7 lat.
 • Katagen – faza przejściowa, w trakcie której dochodzi do stopniowej inwolucji mieszka włosowego i powolnego wypychania korzenia włosa w kierunku powierzchni skóry. Trwa maksymalnie kilka tygodni.
 • Telogen – faza spoczynkowa, obejmująca zwykle okres 2–4 miesięcy, w trakcie których całkowicie już martwy włos wypada, zazwyczaj w czasie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Poszczególne włosy na skórze głowy znajdują się w różnych fazach cyklu, co pozwala zachować ciągłą obecność pokrywy włosowej. W warunkach prawidłowych około 85% włosów powinno być w fazie anagenu, 2–3% w fazie katagenu i około 10–13% w fazie telogenu.

Loxon Max

Objawy łysienia

Choć wydawać by się mogło, że łysienie to problem prosty do zauważenia, tak naprawdę objawy nie zawsze są jednakowe. Dużo zależy od rodzaju i przyczyn wystąpienia łysienia, a także innych czynników, jak chociażby płci czy kondycji naszych włosów. Warto pamiętać, że do pewnego momentu utrata włosów jest czymś naturalnym i nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Szacuje się, że dziennie tracimy około 50–100 włosów. Problem powstaje dopiero w momencie, gdy zjawisko to nasila się przez dłuższy czas.

Najczęściej obserwowane są jednak następujące oznaki łysienia:

 • przerzedzone włosy na całej powierzchni głowy,
 • łysienie na czubku głowy,
 • stopniowa utrata włosów w części czołowej (tzw. zakola),
 • cofanie się linii włosów nad czołem,
 • poszerzenie przedziałka,
 • utrata objętości fryzury,
 • wzmożone wypadanie włosów np. w trakcie ich mycia czy czesania,
 • wypadanie włosów nawet przy delikatnym przeczesaniu ich palcami (na dłoni zostaje ich co najmniej kilkanaście sztuk).

Rodzaje łysienia

Jak już zostało wspomniane, utrata włosów na głowie może przyjmować różne formy. W zależności od rodzaju łysienia inne będą jego przyczyny i obserwowane objawy, a co za tym idzie – również inne zalecane metody leczenia.

Sprawdź także: Wypadanie włosów

Łysienie androgenowe

To najczęściej obserwowany typ łysienia zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W dużej mierze ma charakter dziedziczny, choć u jego podłoża leży przede wszystkim nadwrażliwość mieszków włosowych na wysokie stężenie androgenów (męskich hormonów płciowych), w tym zwłaszcza pochodnej testosteronu syntetyzowanej przez alfa-5-reduktazę, czyli dihydrotestosteronu (DHT). W wyniku jego działania mieszki ulegają miniaturyzacji i ostatecznie zamieraniu. Charakterystyczna dla tego łysienia jest utrata włosów głównie na czubku głowy, z czasem rozszerzająca się w specyficzny, różny u kobiet i mężczyzn sposób na coraz większy obszar skóry głowy.

Czytaj więcej: Łysienie androgenowe

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe to stan, w którym dochodzi do zaburzenia proporcji między odsetkiem włosów znajdujących się w poszczególnych fazach cyklu ich życia. W warunkach fizjologicznych odsetek włosów w fazie spoczynkowej nie powinien przekraczać 13%, jednak w przypadku łysienia telogenowego wzrasta on gwałtownie, co prowadzi do nasilonej utraty włosów. Zazwyczaj łysienie telogenowe jest objawem towarzyszącym innym chorobom lub skutkiem przyjmowania niektórych leków, w rzadkich przypadkach może także być objawem zaburzeń hormonalnych. Z tego względu jest to łysienie o charakterze przemijającym – ponowny wzrost włosów jest wciąż możliwy. Co ważne, objawy łysienia widoczne są zazwyczaj do pół roku po zadziałaniu czynnika je wywołującego.

Łysienie plackowate

Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku na skórze głowy powstają izolowane obszary pozbawione włosów, o różnej wielkości i kształcie. W przypadku schorzenia, jakim jest łysienie plackowate, przyczyny nie są do końca znane, choć dużą rolę odgrywają tu prawdopodobnie zaburzenia w pracy układu odpornościowego i reakcje autoimmunologiczne. Same objawy pojawiają się nagle i mogą obejmować nie tylko skórę głowy, ale również okolice brwi czy rzęs oraz inne owłosione obszary na całym ciele. W zależności od nasilenia objawów mogą one mieć charakter przejściowy lub trwały (złośliwa odmiana łysienia plackowatego) i ustępować samoistnie.

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące to jedna z najcięższych postaci łysienia, bowiem wiąże się z ostatecznym zniszczeniem mieszków włosowych i nieodwracalną utratą włosów. W zależności od przyczyny łysienie może mieć charakter pierwotny lub wtórny. W pierwszym przypadku dochodzi do niego np. na skutek urazu czy zniszczenia dużych obszarów skóry głowy. Z kolei wtórne łysienie bliznowaciejące rozwija się stopniowo, w wyniku innych chorób lub zaburzeń hormonalnych. Udowodniono także, że może ono pojawić się jako konsekwencja chorób autoimmunologicznych prowadzących do nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu na komórki macierzyste mieszków włosowych.

Łysienie genetyczne

W niektórych przypadkach, a zwłaszcza w łysieniu androgenowym, u podłoża problemu leżą uwarunkowania genetyczne. Mogą one dotyczyć między innymi genów odpowiedzialnych za aktywność alfa-5-reduktazy (biorącej udział w syntezie DHT), a także genów odpowiedzialnych za wrażliwość receptorów androgenowych w komórkach mieszków włosowych. Łysienie o podłożu genetycznym najczęściej występuje u przedstawicieli płci męskiej.

Łysienie polekowe

Łysienie polekowe zazwyczaj jest przemijającym skutkiem niekorzystnego oddziaływania niektórych leków na komórki macierzyste mieszków włosowych. Na jego pojawienie się narażone są zwłaszcza osoby stosujące:

 • chemioterapeutyki (w terapiach nowotworowych),
 • retinoidy,
 • heparynę drobnocząsteczkową lub warfarynę (leki przeciwzakrzepowe),
 • statyny,
 • sterydy anaboliczne,
 • doustne środki antykoncepcyjne.

Objawy mogą pojawić się w różnych okresach terapii. Jeżeli je zauważmy i podejrzewamy, że są to skutki zażywanych leków, należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza.

Inne przyczyny łysienia

Pamiętajmy, że nie zawsze nadmierna utrata włosów jest jednostką chorobową samą w sobie. Często bowiem może być skutkiem ubocznym innych procesów zachodzących w naszym organizmie pod wpływem różnego rodzaju czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Stosunkowo częste jest bowiem:

 • łysienie poporodowe (łysienie po ciąży to tzw. łysienie hormonalne),
 • łysienie ze stresu,
 • łysienie wywołane niedoborami składników odżywczych,
 • łysienie hormonalne (np. w chorobach tarczycy),
 • łysienie po COVID-19.

Łysieję! Co robić?

Gdy zaobserwujemy u siebie początki łysienia, warto jak najszybciej podjąć działania zapobiegawcze. Powinny one obejmować przede wszystkim konsultację ze specjalistą z zakresu dermatologii lub trychologii, który pomoże nam określić typ łysienia i jego przyczynę. Może okazać się konieczne przeprowadzenie badań, wśród których największą rolę odgrywają badania laboratoryjne weryfikujące poziom hormonów (w tym hormonów płciowych), a także badanie trichoskopowe i trichogram.


Bibliografia:

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.