Logo Loxon
Łysienie Androgenowe
Wypadanie Włosów

Nadmierne wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być początkiem łysienia androgenowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ale istnieje też wiele innych przyczyn, które osłabiają włosy. Zanim zaczniesz używać preparatów na łysienie, sprawdź, co jeszcze może powodować nadmierne wypadanie włosów. Skonsultuj się też ze specjalistą, jeśli planujesz podjąć kurację.

Spis treści

  1. Czym jest wypadanie włosów? Czym różni się od łysienia androgenowego?
    1. Cykl życia włosa
    2. Wypadanie włosów u mężczyzn
    3. Wypadanie włosów u kobiet
  2. Przyczyny wypadania włosów
    1. Dlaczego włosy wypadają?
    2. Inne przyczyny nadmiernego wypadania włosów
  3. Wypadanie włosów – kuracja
    1. Jakie są sposoby na wypadanie włosów?
    2. Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?
    3. Jakie badania należy wykonać przy nadmiernie wypadających włosach?
  4. Jak wzmocnić włosy i zapobiegać ich wypadaniu?

Czym jest wypadanie włosów? Czym różni się od łysienia androgenowego?

Łysienie to nasilone wypadanie włosów, które w efekcie prowadzi do widocznych przerzedzeń w owłosieniu skóry głowy (obraz u góry po lewej).

Wypadanie włosów to natomiast zwiększona dzienna utrata włosów. W przeciwieństwie do łysienia nie prowadzi do występowania widocznych przerzedzeń w owłosieniu. Wypadanie włosów w zakresie od 50 do 150 włosów na dobę (średnio 100 włosów/dobę) jest normalne i wynika z fizjologii wzrostu włosa (obraz u góry po prawej).

Zdjęcie 1 i 2 (od lewej na dole) to stan w normie. Wartość graniczna to 100 włosów/dobę. Jeśli dziennie wypada średnio więcej niż 100 włosów (zdjęcie 3 i 4 od lewej na dole), może świadczyć to o chorobie. Nadmierne wypadanie włosów należy do pierwszych objawów łysienia androgenowego.

Więcej na temat łysienia androgenowego przeczytasz na: Łysienie – rodzaje, przyczyny, objawy

Łysienie

Łysienie

Widoczne przerzedzenie lub braki w owłosieniu nazywane jest „łysieniem”.

Wypadanie

Wypadanie

Zwiększona dzienna utrata włosów nazywana jest „wypadaniem” włosów.

Wizualna skala wypadania włosów

Porównaj ze swoimi i zobacz czy nie powinieneś rozpocząć leczenia

Wizualna skala wypadania włosów - 10 sztuk

10 sztuk

W normie

Wizualna skala wypadania włosów - 30 sztuk

30 sztuk

W normie

Wizualna skala wypadania włosów - 100 sztuk

100 sztuk

Poza normą

Wizualna skala wypadania włosów - 300 sztuk

300 sztuk

Poza normą

Cykl życia
włosa

Pojedynczy włos wyrasta z mieszka włosowego. Każdy mieszek może wyprodukować w ciągu całego Twojego życia określoną liczbę włosów. W zależności od genów będzie to od 20 do 30 kosmyków. Włosy rosną przez kilka lat, a po określonym czasie wypadają, żeby zrobić miejsce kolejnym. Dzięki temu, że każdy włos na głowie może znajdować się w innym cyklu wzrostowym, u ludzi nie występuje zjawisko linienia.

Cykl wzrostowy włosa dzieli się na 3 fazy:

  • fazę anagenu,
  • fazę katagenu,
  • fazę telogenu.

Faza anagenu, czyli wzrostu włosa trwa od 3 do 6 lat. W tym czasie włosy mogą przyrosnąć o 30-40 cm, choć nie jest to regułą. U kobiet faza ta trwa dłużej niż u mężczyzn. Dlatego też kobietom łatwiej zapuścić długie włosy.

Kolejna faza to katagen, czyli faza przejściowa trwająca zaledwie tydzień lub 2 tygodnie. Podczas tego okresu mieszek włosowy się kurczy, a brodawka włosa zmniejsza swoją wielkość. Ostatni etap cyklu życiowego włosa to faza telogenu. Jest to okres spoczynkowy trwający od 2 do 4 miesięcy. W tym czasie stary włos oddziela się od brodawki i wypada, a na jego miejscu pojawia się nowy.

Cały cykl wzrostowy włosów kontrolowany jest przez organizm. Dlatego też może być zaburzony na każdym z etapów z powodu różnorodnych czynników.

Wypadanie włosów u mężczyzn

U mężczyzn nadmierne wypadanie włosów może zwiastować początek łysienia androgenowego. Choć takie łysienie staje się widoczne zazwyczaj w okolicy 30. lub 40. urodzin, może rozpocząć się już przed okresem dojrzewania...

Wypadanie włosów u kobiet

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele. Kobieta przechodzi w swoim życiu co najmniej kilka burzliwych hormonalnie okresów, w tym ciąże, połogi, menopauzę...

Przyczyny
wypadania
włosów?

Nadmierne wypadanie włosów zawsze skłania do zastanowienia się nad stanem swojego zdrowia. Włosy mogą wypadać w dużych ilościach, jeśli prowadzisz monotonną dietę i masz niedobory żywieniowe. Stan włosów pogarsza się przy przewlekłych chorobach, nietolerancjach pokarmowych, a także na skutek grzybiczych chorób owłosionej skóry głowy. Co jeszcze może być przyczyną nadmiernej utraty włosów?

Dlaczego włosy wypadają?

Jedną z częstszych przyczyn nasilonego wypadania włosów jest stosowanie niektórych leków. Wiele leków ma wpisane w swoją charakterystykę wypadanie włosów jako możliwe działanie niepożądane (np. heparyny).

U kobiet zwiększone wypadanie włosów może pojawić się na skutek chwilowego zachwiania równowagi hormonalnej. Więcej włosów może wypadać kobietom, które zaczynają stosować doustną hormonalną antykoncepcję lub ją przerywają. Terapia onkologiczna jest również częstą przyczyną zwiększonej utraty włosów.

Należy pamiętać, że niektóre leki mogą powodować działania niepożądane wymienione w ulotce dla pacjenta, w tym również nadmierne wypadanie włosów.

Inne przyczyny nadmiernego wypadania włosów:

  • Nasilone wypadanie włosów u kobiet obserwuje się również w okresie bezpośrednio po porodzie (efekt stresu w okresie okołoporodowym, ale także wahania hormonalne).
  • Zaburzenia hormonalne u kobiet (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, hiperandrogenemia, nadczynność kory nadnerczy).
  • Częste zabiegi fryzjerskie uwzględniające farbowanie, rozjaśnianie, suszenie (wysoka temperatura) i tzw. hair styling.
  • Stres.
  • Restrykcyjna dieta, niedożywienie i niedobory niektórych składników odżywczych.
  • Choroby infekcje skóry.

Wypadanie
włosów – kuracja

Zanim sięgniesz po leki lub suplementy na wypadanie włosów, sprawdź, czy przyczyna tego stanu nie jest przejściowa. Może się okazać, że kuracja nie będzie Ci potrzebne. Kiedy organizm powróci do równowagi hormonalnej lub kiedy zmienisz dietę i styl życia, Twoje włosy mogą na nowo stać się mocne i gęste.

Jakie są sposoby na wypadanie włosów?

Jeśli nie widzisz wyraźnych przerzedzeń lub braków w owłosieniu, nie ma powodów do paniki. Włosy wypadają z przyczyn fizjologicznych. Kiedy cykl rośnięcia się kończy, włos musi wypaść, żeby zrobić miejsce kolejnemu. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy przy każdym czesaniu na szczotce pozostaje duża ilość kosmyków lub włosy wypadają garściami.

  • Nadmierne wypadanie włosów może być związane ze stosowaniem niektórych leków. Sprawdź więc, czy przyjmowany przez Ciebie lek nie daje takich skutków ubocznych. Po konsultacji z lekarzem możesz zamienić obecny preparat na inny bez niekorzystnego wpływu na stan włosów.

  • W przypadku kobiet zwiększone wypadanie włosów może wystąpić przy rozpoczęciu lub zakończeniu hormonalnej antykoncepcji, ale też w okresie poporodowym. Po krótkim okresie wahań hormonalnych, które odpowiadają za nasiloną utratę włosów, sytuacja powinna wrócić do normy.

  • Częste zabiegi na włosach (farbowanie, rozjaśnianie, suszenie, czesanie, ‘hairstyling’ itp.) też nie pozostają obojętne dla ich kondycji. Negatywny wpływ na stan włosów ma również stres i nieodpowiednia dieta.

  • Jeśli zdrowsza dieta, mniej stresu i delikatniejsza pielęgnacja włosów nie przyniosą efektów, problem może leżeć gdzieś indziej. Skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który zdiagnozuje, co może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów w Twoim przypadku.

Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?

Wybór kuracji zawsze zależy od przyczyny problemu. W pierwszej kolejności należy więc zdiagnozować, co powoduje utratę włosów. Jeśli nadmierne wypadanie włosów jest początkiem łysienia androgenowego, warto sięgnąć po leki hamujące ten proces. Do znanych substancji na łysienie androgenowe należy minoksydyl znajdujący się w lekach Loxon 2% i Loxon Max.

Więcej na temat leków na wypadające włosy przeczytasz na: Leki na wypadanie włosów

Przy wypadaniu włosów stosuje się też zabiegi wspomagające, których dobór najlepiej skonsultować z lekarzem specjalistą, np. dermatologiem lub trychologiem. Żeby poprawić stan owłosionej skóry głowy stosuje się też zabiegi trychologiczne i pielęgnacyjne.

Najczęściej wykonuje się:

  • peelingi enzymatyczne oczyszczające skórę głowy
  • drenaż limfatyczny skóry głowy
  • wcierki stymulujące wzrost włosów
  • elektrostymulację

Jakie badania należy wykonać przy nadmiernie wypadających włosach?

Ponieważ nadmiernie wypadające włosy mogą mieć wiele rożnych przyczyn, podstawą do zdiagnozowania jakiejkolwiek choroby jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Oprócz tego należy wykonać trychoskopię oraz laboratoryjne badania krwi. Lekarz specjalista powinien też dokładnie obejrzeć włosy i całą owłosioną skórę głowy. W trudnych do zdiagnozowania przypadkach konieczna może okazać się np. biopsja skóry głowy, badanie bakteriologiczne czy też analiza pierwiastkowa włosów.

Trychoskopia pozwala ocenić stan i wygląd skóry głowy. Dzięki temu badaniu można dokładnie przyjrzeć się mieszkom włosowym i zdiagnozować problem nadmiernego wypadania włosów. Podstawowe oraz rozszerzone badania laboratoryjne dają ogólny pogląd na stan zdrowia pacjenta. Zależnie od wyników, nadmierne wypadanie włosów można przypisać np. słabej morfologii, niedoborom pierwiastków, niedoczynności tarczycy czy też cukrzycy. Wszelkie niezbędne badania zleci po konsultacji lekarz specjalista.

Więcej na temat sposobów radzenia sobie z wypadającymi włosami zobaczysz na: Domowe sposoby na wypadanie włosów - czym wspomóc oprócz preparatów z apteki?

Jak wzmocnić włosy i zapobiegać ich wypadaniu?

  • Ograniczyć zabiegi fryzjerskie typu częste suszenie włosów, farbowanie, rozjaśnianie, ogólnie pojęty hairstyling itp.

  • Zmniejsz częstotliwość mycia włosów. Zbyt częste mycie włosów może prowadzić do ich przesuszania, osłabienia, a w konsekwencji nasilonego wypadania.

  • Zadbaj o prawidłową suplementację mikro i makroelementów, tj. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, witaminy (biotyna, niacyna, witamina D, A, E), cynk, żelazo, selen i inne.

  • Zwiększ ilość białka w diecie (ryby).

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Dowiedz się
więcej

Przeczytaj jak dbać o włosy,
czym jest łysienie i jak
skutecznie z nim walczyć.

Wszystkie artykuły →

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów to problem, który dotyka wiele osób. Można je ograniczyć, stosując domowe sposoby . Sprawdź, które z ni...

Czytaj →

Fryzury dla mężczyzn – jak ukryć zakola?

Sprawdź, jaką fryzurę wybrać, gdy masz zakola i chcesz je zatuszować. Dowiedz się, skąd się biorą i jak można sobie z ni...

Czytaj →

Źródła:

Martínez-Velasco MA, Vázquez-Herrera NE, Maddy AJ, Asz-Sigall D, Tosti A. The Hair Shedding Visual Scale: A Quick Tool to Assess Hair Loss in Women. Dermatol Ther (Heidelb). 2017 Mar;7(1):155-165. doi: 10.1007/s13555-017-0171-8. Epub 2017 Feb 20. PMID: 28220468; PMCID: PMC5336434.

Wolff H, Fischer TW, Blume-Peytavi U. The Diagnosis and Treatment of Hair and Scalp Diseases. Deutsches Arzteblatt International, 2016; 113: 377-386.

Shapiro J, Wiseman M, Lui H. Practical management of hair loss. Can Fam Physician. 2000 Jul;46:1469-77. PMID: 10925761; PMCID: PMC2144852.

Phillips TG, Slomiany WP, Allison R. Hair Loss: Common Causes and Treatment. Am Fam Physician. 2017 Sep 15;96(6):371-378. PMID: 28925637

Ahanogbe I, Gavino AC. Evaluation and Management of the Hair Loss Patient in the Primary Care Setting. Prim Care. 2015 Dec;42(4):569-89. doi: 10.1016/j.pop.2015.07.005

Lin RL, Garibyan L, Kimball AB, Drake LA. Systemic causes of hair loss. Ann Med. 2016 Sep;48(6):393-402. doi: 10.1080/07853890.2016.1180426. Epub 2016 May 5. PMID: 27145919.

Lee Y, Kim YD, Hyun HJ, Pi LQ, Jin X, Lee WS. Hair shaft damage from heat and drying time of hair dryer. Ann Dermatol. 2011;23(4):455-462. doi:10.5021/ad.2011.23.4.455

Guo EL, Katta R. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017 Jan 31;7(1):1-10. doi: 10.5826/dpc.0701a01

Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.