Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaśnianie czy wysoka temperatura.

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Odpowiedni wygląd i kondycja włosów w istotny sposób wpływają na nasze samopoczucie i pewność siebie. Nic dziwnego, że większość kobiet każdego dnia przykłada dużą wagę do ich pielęgnacji i stylizacji. Również coraz większy odsetek mężczyzn nie tylko myje włosy, ale również decyduje się na codzienną ich stylizację. Nie każdy jednak wie, że te zabiegi przeprowadzane w nieprawidłowy sposób mogą sprzyjać wypadaniu włosów.

Ile dziennie wypada włosów – czyli kiedy nie muszę się martwić?

Włosy jako nietrwały twór, po przejściu przez swój cykl życia wypadają, a na ich miejsce wyrasta nowy włos. Za ich produkcję odpowiadają mieszki włosowe, z których każdy jest w stanie w ciągu swojego życia wytworzyć około 20–30 włosów. Jak wygląda cykl życia włosa? Dzieli się on na 3 fazy:

  • anagen – faza aktywnego wzrostu, trwa 2–7 lat;
  • katagen – faza przejściowa, w trakcie której dochodzi do wypychania korzenia w kierunku powierzchni skóry głowy, trwa kilka tygodni;
  • telogen – faza spoczynkowa, kiedy włos całkowicie obumiera i wypada, trwa zwykle 2–4 miesiące.

W związku z tym, że w warunkach fizjologicznych około 85% włosów znajduje się w fazie wzrostu, a tylko 10–13% w fazie telogenowej, każdego dnia tracimy około 100–150 włosów, zazwyczaj w trakcie codziennych zabiegów. Taka ilość nie powinna nas w żaden sposób niepokoić. Jeżeli jednak zauważamy wzmożone wypadanie włosów i przerzedzenie się ich na głowie, warto podjąć odpowiednie działania i zidentyfikować źródło problemu. Wtedy też powinniśmy przyjrzeć się naszej codziennej pielęgnacji włosów.

Loxon Max

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów. Czy należy to łączyć?

Wypadanie włosów to objaw, który może mieć różnorakie, często złożone podłoże. Choć często spowodowane jest chorobami ogólnoustrojowymi, czynnikami genetycznymi czy zaburzeniami hormonalnymi, na jego intensywność mogą wpływać również nieprawidłowa pielęgnacja i intensywna stylizacja włosów. Poniżej odpowiemy na najczęściej zadawane pytania na temat wpływu poszczególnych zabiegów na kondycję włosów i ich wypadanie.

Rzadkie i codzienne mycie włosów a wypadanie

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często myć włosy, kiedy nadmiernie wypadają. Choć wydawać by się mogło, że ograniczenie częstotliwości tego zabiegu zapobiegnie ich wzmożonej utracie, efekt może być tak naprawdę odwrotny. W tej kwestii warto zastosować indywidualne podejście. Jeżeli nasze włosy silnie przetłuszczają się lub stosujemy dużo produktów do stylizacji włosów, codzienne mycie włosów jest konieczne. W przeciwnym razie bowiem będą one zbyt mocno obciążone i zwiększy się ich łamliwość. Jeżeli natomiast nasze włosy są raczej normalnego typu, w przypadku nasilonego wypadania włosów z powodzeniem możemy ograniczyć ten zabieg do 3 razy w tygodniu. Warto natomiast w tej sytuacji sięgnąć po produkty do pielęgnacji wzbogacone o składniki wykazujące korzystny wpływ na kondycję włosa, jak szampon wzmacniający Loxon PRO.

Czy można farbować włosy, gdy wypadają?

Nie od dzisiaj wiadomo, że farby stosowane do koloryzacji włosów zawierają związki chemiczne wnikające głęboko w ich wnętrze, wpływając tym samym na ich strukturę i zwiększając ich podatność na łamanie się. Dodatkowo mogą one podrażniać wrażliwą skórę głowy, prowadząc do osłabienia mieszków włosowych. Częste farbowanie więc z pewnością sprzyja nadmiernemu wypadaniu włosów, jednak zazwyczaj ma ono charakter przemijający. Nie oznacza to jednak, że borykając się z nadmiernym wypadaniem włosów musimy całkowicie zrezygnować z koloryzacji. Wystarczy, że sięgniemy po farby o naturalnym składzie, a także ograniczymy częstotliwość tego zabiegu do minimum. Po koloryzacji należy również zadbać o odpowiednią pielęgnację i odżywienie osłabionych włosów.

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Wypadające włosy po rozjaśnianiu

Rozjaśnianie włosów, tak jak ich farbowanie, może niekorzystnie wpływać na ich kondycję i powodować wzmożone wypadanie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że farby służące rozjaśnianiu włosów zawierają bardziej agresywne substancje chemiczne, mocniej ingerujące w ich strukturę i prowadzące do ich osłabienia. Ten zabieg warto więc przeprowadzić w profesjonalnym gabinecie fryzjerskim, co pozwoli zminimalizować jego negatywne skutki uboczne. Jeżeli mimo tego zaobserwujemy u siebie wzmożone wypadanie włosów po rozjaśnianiu, warto postawić na bardziej intensywną pielęgnację.

Czy warto obciąć włosy, gdy nadmiernie wypadają?

Obcięcie włosów, nawet tych osłabionych, w żaden sposób nie spowoduje u nas natychmiastowego zahamowania wypadania włosów. Oczywiście sprawi ono, że objętościowo będziemy obserwować mniej wypadających włosów, jednak pamiętajmy, że kluczowe jest znalezienie źródła problemu. Tylko ustalenie przyczyny i wdrożenie odpowiedniej terapii pozwolą trwale wyeliminować problem wypadania włosów.

Wypadające włosy po olejowaniu

Olejowanie włosów i skóry głowy to jeden z zabiegów, który od lat zdobywa coraz to większą popularność zwłaszcza wśród kobiet. Oczywiście odpowiednio dobrane oleje roślinne, stosowane w prawidłowy sposób, korzystnie wpływają na wygląd włosów, dodając im blasku i zwiększając ich sprężystość. Pamiętajmy jednak, że rodzaj oleju (popularne są zwłaszcza kokosowy, arganowy, migdałowy czy ryżowy) powinien być dobrany nie tylko do typu włosów, ale również skóry głowy. Źle dobrany lub zastosowany w zbyt dużej ilości olejek może prowadzić do zaczopowania gruczołów łojowych i ujścia mieszków włosowych, czego efektem będzie niedotlenienie skóry głowy i wzmożone wypadanie włosów.

Wypadające włosy po olejowaniu

Olejowanie włosów i skóry głowy to jeden z zabiegów, który od lat zdobywa coraz to większą popularność zwłaszcza wśród kobiet. Oczywiście odpowiednio dobrane oleje roślinne, stosowane w prawidłowy sposób, korzystnie wpływają na wygląd włosów, dodając im blasku i zwiększając ich sprężystość. Pamiętajmy jednak, że rodzaj oleju (popularne są zwłaszcza kokosowy, arganowy, migdałowy czy ryżowy) powinien być dobrany nie tylko do typu włosów, ale również skóry głowy. Źle dobrany lub zastosowany w zbyt dużej ilości olejek może prowadzić do zaczopowania gruczołów łojowych i ujścia mieszków włosowych, czego efektem będzie niedotlenienie skóry głowy i wzmożone wypadanie włosów.

Czy od keratyny wypadają włosy?

Keratyna stanowi naturalny budulec włosów i paznokci, z tego względu też niektórzy decydują się przy wzmożonym wypadaniu włosów na jej dodatkową suplementację lub stosowanie zewnętrzne w formie odżywek czy maseczek na włosy. Cząsteczki keratyny mają bowiem zdolność do wnikania w strukturę włosa, dzięki czemu uzupełniają ubytki i sprawiają, że włosy są mocniejsze i bardziej błyszczące, a co za tym idzie – mniej podatne na łamanie się i wypadanie.

Czy od prostowania wypadają włosy?

Prostownica, wykorzystując działanie wysokiej temperatury, wpływa na strukturę włosa i powoduje jego wyprostowanie się. Częste i długotrwałe jej stosowanie będzie zatem – podobnie jak inne metody termicznej stylizacji włosów (suszarka do włosów, lokówka) – prowadzić do osłabienia i przesuszenia włosów, co zwiększa ich łamliwość. Z czasem takie włosy będą też szybciej wypadać. Popularnym w ostatnich latach zabiegiem jest również keratynowe prostowanie włosów. Zabieg ten ma na celu przede wszystkim odżywienie włosów. Jednak do wprasowania keratyny w strukturę włosa wykorzystuje on wysoką temperaturę, więc nieprawidłowo przeprowadzony może dawać niestety efekt odwrotny od zamierzonego.

Czy po żelu mogą wypadać włosy?

Produkty do stylizacji włosów, takie jak żele, lakiery, pianki czy pasty, mają za zadanie utrzymać ich określoną formę przez cały dzień. Jako że pokrywają one strukturę włosa, wywołują dodatkowe obciążenie, które w przypadku słabych włosów może powodować ich wzmożoną łamliwość i wypadanie. Warto więc stosować je w umiarkowanych ilościach i pamiętać o codziennym ich zmywaniu z włosów.

Czy suchy szampon powoduje wypadanie włosów?

Suchy szampon po aplikacji ma wchłonąć nadmiar sebum z powierzchni włosów i skóry głowy, powodując ich odświeżenie i wydłużając czas między zabiegami mycia głowy. Zawiera on jednak talk, który w dużej ilości może powodować zatykanie ujścia mieszków włosowych, a tym samym prowadzić do niedotlenienia skóry głowy i wzmożonego wypadania włosów. Z tego względu najlepiej stosować go jedynie okazjonalnie, a nie codziennie.

Co jeszcze może powodować wypadanie włosów?

Jak widać, codzienna pielęgnacja i zabiegi stylizacyjne mają duży wpływ na kondycję włosów i ich wypadanie. Wśród innych przyczyn wypadania włosów związanych z codziennymi zabiegami można wymienić również:

  • zabiegi trwałej ondulacji,
  • ciasne upięcia,
  • gwałtowne rozczesywanie włosów,
  • intensywne pocieranie ich ręcznikiem.

Czytaj także:


Bibliografia:

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów to problem, który dotyka wiele osób. Można je ograniczyć, stosując domowe sposoby . Sprawdź, które z ni...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.