Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Przeczytaj o łysieniu androgenowym u mężczyzn. Jakie są przyczyny choroby, jej przebieg, leczenie i jak zapobiegać łysieniu androgenowemu u mężczyzn.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów u mężczyzn, związana z wysokim stężeniem męskich hormonów płciowych i nadwrażliwością mieszków włosowych na ich działanie. Problem ten dotyka również kobiety, jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu. Łysienie androgenowe, którego pierwsze objawy mogą pojawić się już przed 30. rokiem życia, to poważny problem, u wielu panów stanowiący powód do wstydu i obniżający ich samoocenę. Z tego względu – choć niektórzy godzą się z utratą włosów i wybierają krótkie, żołnierskie fryzury – wielu mężczyzn postanawia jednak podjąć próbę zwalczania problemu. Jakie jest jego podłoże i czy łysienie androgenowe można leczyć?

Czytaj także: Łysienie androgenowe typu kobiecego

Dlaczego mężczyźni łysieją? – przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn

Główną przyczyną łysienia androgenowego, a także wyjaśnieniem, dlaczego dotyka ono częściej właśnie mężczyzn, jest jego podłoże hormonalne. Znaczącą rolę w jego występowaniu i przebiegu odgrywa bowiem wrażliwość mieszków włosowych na działanie dihydrotestosteronu (DHT), stanowiącego pochodną testosteronu, czyli jednego z kluczowych męskich hormonów. Jak wiadomo, testosteron (podobnie jak i inne androgeny) występuje również w organizmie kobiety, jednak w dużo mniejszym stężeniu. W wyniku działania DHT na mieszki włosowe dochodzi do ich stopniowej miniaturyzacji, co przekłada się na osłabienie włosów i ich zwiększone wypadanie. Dodatkowo dihydrotestosteron pobudza do pracy pobliskie gruczoły łojowe, co również pogarsza kondycję już i tak osłabionych włosów. W występowaniu łysienia androgenowego dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, zwłaszcza geny odpowiedzialne za aktywność enzymu alfa-5-reduktazy, który bierze udział w przemianie testosteronu w DHT. Jeżeli w naszej rodzinie występowały przypadki łysienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że my również będziemy zmagać się z tym problemem.

Oprócz tego rozważając problem, jakim jest łysienie u mężczyzn, należy wziąć pod uwagę niekorzystne działanie takich czynników, jak:

  • intensywny tryb życia,
  • silny, długotrwały stres,
  • używki (w tym zwłaszcza nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów),
  • suplementacja sterydami anabolicznymi,
  • dieta uboga w warzywa i owoce, a za to obfitująca w produkty wysokoprzetworzone.
Loxon Max

Łysienie androgenowe typu męskiego – jak przebiega?

Pierwsze objawy łysienia androgenowego u mężczyzn, jakimi jest stopniowa utrata włosów w kątach czołowych (tzw. zakola) i przerzedzenie włosów na czubku głowy, można zaobserwować już po 25. roku życia. Dokładny przebieg choroby i kolejność występowania objawów opisuje 7-stopniowa skala wg Hamiltona i Norwood. Z czasem zakola u mężczyzn i łysina na czubku głowy stają się coraz bardziej widoczne przy jednoczesnym braku wypadania włosów w części potylicznej i po bokach, co sprawia, że włosy zaczynają tworzyć kształt litery M. W dalszych etapach dochodzi do cofania się linii włosów aż do niemal całkowitego wyłysienia z niewielką ilością włosów wokół głowy, tworzących charakterystyczną podkowę.

Czy warto i jak leczyć łysienie androgenowe typu męskiego?

Choć łysienie u mężczyzn wydawać się może czymś nieuchronnym, zdecydowanie można i warto je leczyć, chociażby ze względu na fakt, że włosy odgrywają istotną rolę w kreowaniu naszego zewnętrznego wizerunku i wpływają na nasz komfort psychiczny.

Leczenie farmakologiczne opiera się na miejscowym stosowaniu substancji leczniczych takich jak minoksydyl, który hamuje proces miniaturyzacji mieszków włosowych i pobudza namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Terapia z jego wykorzystaniem wymaga cierpliwości i systematyczności.

Działania wspomagające leczenie łysienia androgenowego typu męskiego

Oprócz leczenia farmakologicznego dostępne są dodatkowe sposoby wspomagające terapię, np. zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej Dobre rezultaty dają wszelkiego rodzaju iniekcje podskórne z dużą zawartością substancji odżywczych czy osocza bogatopłytkowego (mezoterapia igłowa), karboksyterapia czy terapia światłem LED. Pamiętajmy jednak, że w celu uzyskania widocznych efektów konieczne jest przeprowadzenie pełnej serii zabiegów, co zazwyczaj wiąże się ze znacznymi kosztami. W zaawansowanych stadiach choroby można także zdecydować się na interwencję chirurgiczną obejmującą przeszczep włosów. Mieszki włosowe najczęściej pobierane są w tym przypadku z części potylicznej, gdzie nie są one wrażliwe na działanie DHT.

Sprawdź również: Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Jak zapobiegać łysieniu u mężczyzn?

Borykając się z problemem, jakim jest łysienie u mężczyzn, warto również podjąć szeroko rozumiane działania profilaktyczne, spowalniające postępowanie schorzenia, zarówno w ramach pomocy ze strony profesjonalistów, jak i samodzielnego działania. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe odżywienie skóry głowy, stosując domowe sposoby (różnego rodzaju odżywki czy maski), a także zatroszczyć się o włosy od wewnątrz. Ważna jest tutaj dieta bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza w biotynę, witaminy z grupy B i krzem, oraz regularna aktywność fizyczna i ograniczenie stresu w życiu codziennym.

Sprawdź lek na łysienie androgenowe: Loxon Max


Bibliografia:

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.