Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Minoksydyl – co to jest i jak działa na wypadające włosy?

Dowiedz się wszystko o substancji Minoksydyl. Jak działa, jak się ją stosuje, jakie leki z minoksydylem oferuje rynek i jakie skutki uboczne mogą wystąpić

Minoksydyl – co to jest i jak działa na wypadające włosy?

Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów u obojga płci. Szacuje się, że dotyka ono prawie 70% mężczyzn i ponad 40% kobiet w dojrzałym wieku, znacząco wpływając na ich codzienne życie i poczucie pewności siebie. Na rynku farmaceutycznym znaleźć możemy coraz to nowe leki pomagające walczyć z utratą włosów. Jedną z najczęściej wykorzystywanych w tego typu produktach substancją aktywną jest właśnie minoksydyl.

Czym jest minoksydyl?

Minoksydyl (minoxidil, minoxidilum) to organiczna pochodna dihydralazyny, powszechnie stosowanego leku o działaniu hipotensyjnym, czyli obniżającym ciśnienie krwi. Wprowadzony został do obrotu w latach 60. ubiegłego wieku, również jako doustny preparat wykorzystywany w leczeniu nadciśnienia. Z czasem zauważono jednak, że jego stosowanie wpływa także korzystnie na ukrwienie skóry głowy i mieszków włosowych, co hamuje objawy łysienia i stymuluje wzrost włosów. Uznano, że zwłaszcza jego zewnętrzne stosowanie przynosi w tym zakresie wysoce zadowalające efekty i z czasem rozpoczęto jego dystrybucję właśnie jako substancji w lekach na łysienie androgenowe.

Loxon Max

Minoksydyl – działanie

Minoksydyl jako związek organiczny z rodziny pirymidyn, wykazuje działanie rozszerzające naczynia krwionośne, co w przypadku skóry głowy i mieszków włosowych zwiększa ilość dostarczanego w te obszary tlenu i substancji odżywczych. Stymuluje to mieszki włosowe do większej aktywności, w efekcie pobudzając porost włosów w miejscach, gdzie zastosowano lek z minoksydylem. By jednak rezultaty jego stosowania były nie tylko widoczne, ale również zadowalające, minoksydyl musi być stosowany systematycznie, każdego dnia, na obszary skóry dotknięte utratą włosów. Pierwsze efekty kuracji można zauważyć już po kilku miesiącach, a ich pełne spektrum po około 12 miesiącach.

Minoksydyl – stosowanie

Minoksydyl jest zalecany przede wszystkim w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn, które – jak już zostało wspomniane – objawia się miniaturyzacją i zamieraniem mieszków włosowych pod wpływem działania DHT (dihydrotestosteronu).

Preparaty z minoksydylem stosuje się miejscowo na skórę głowy w miejscach łysienia.

Preparaty z minoksydylem

W Polsce minoksydyl dostępny jest w postaci leków, które zawierają go w stężeniu 2% (np. Loxon 2%) lub 5% (np. Loxon Max)1.

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po stosowaniu minoksydylu?

Dopuszczony do sprzedaży minoksydyl bez recepty powinien być stosowany zgodnie ze środkami ostrożności zawartymi w ulotce i zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Do możliwych skutków ubocznych, wymienionych również w ulotce dla pacjenta należą:

  • miejscowe podrażnienie skóry,
  • świąd,
  • pieczenie i zaczerwienienie.

W pierwszych tygodniach stosowania minoksydylu można również zauważyć wzmożone wypadanie włosów. Jest to jednak objaw naturalny, mający charakter wyłącznie przejściowy.

Co ważne, u kobiet stosujących minoksydyl skutki uboczne, które mogą być obserwowane, to m.in. pojawienie się nadmiernego owłosienia na twarzy.2

Pomimo że minoksydyl na łysienie androenowe stosowany jest wyłącznie zewnętrznie, łączenie go z innymi lekami na łysienie może zwiększać jego stężenie w krwiobiegu, a co za tym idzie, powodować spadki ciśnienia krwi.


Bibliografia:


1 Loxon 2% i Loxon MAX – charakterystyka produktu leczniczego i ulotka dołączona do opakowania.

2 Brzezińska-Wcisło L., Rakowska A, Rudnicka L i wsp., Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105,1–18DOI: https://doi.org/10.5114/dr.2018.74162

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.