Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Minoksydyl 2% czy 5%? Który lek na łysienie androgenowe wybrać?

Sprawdź, czym różni się minoksydyl 2% a 5%. Jak działają leki z minoksydylem na nadmiernie wypadające włosy, jakie rynek oferuje preparaty i jakie dają efekty.

Minoksydyl – co to jest?

Minoksydyl (minoxidil, minoxidilum) to związek organiczny wywodzący się od pirymidyny, o bardzo silnym działaniu hipotensyjnym. Syntetyzowany jako pochodna dihydralazyny, czyli popularnego leku na nadciśnienie. Na rynek farmaceutyczny wprowadzono go na początku lat 60. XX wieku właśnie jako lek do stosowania doustnego w terapii silnych postaci przewlekłego nadciśnienia. Przez przypadek jednak odkryto, że jego stosowanie w formie zewnętrznej korzystnie wpływa na mieszki włosowe w cebulkach włosów, dzięki czemu znalazł zastosowanie przede wszystkim w leczeniu łysienia androgenowego i z czasem jego obecność na rynku ograniczyła się przede wszystkim do tej formy.

Zobacz również: Łysienie androgenowe

Więcej na temat minoksydylu znajdziesz tutaj: Minoksydyl – co to takiego, jak działa, preparaty, efekty, skutki uboczne

Minoksydyl na porost włosów, zakola

Minoksydyl – dzięki swojemu wpływowi na naczynia krwionośne dostarczające tlen i substancje odżywcze do mieszków włosowych – jest wykorzystywany jako substancja czynna lekówprzeznaczonych dla kobiet i mężczyzn borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów. Zobacz również: Łysienie androgenowe

Loxon Max

Minoksydyl 2% czy 5%?

Na polskim rynku farmaceutycznym znaleźć można leki do stosowania miejscowego zawierające dwu- lub pięcioprocentowe stężenie minoksydylu. Produkty z niższą dawką przeznaczone są przede wszystkim dla kobiet, u których z reguły już mniejsze dawki wywołują widoczne efekty terapeutyczne. U mężczyzn, z powodzeniem można stosować produkty zawierające 5% minoksydylu. W celu doboru odpowiedniego leku należy skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź także: Czy to łysienie androgenowe? Od czego jest trycholog

Minoksydyl – preparaty

Substancja, jaką jest minoxidil, została wprowadzona do obrotu w formie leków do stosowania w leczeniu łysienia androgenowego, obecna jest ona w lekach, takich jak płyn na skórę.

Płyn na skórę głowy z minoksydylem

Płyn na skórę z minoksydylem to chyba najpopularniejsza na rynku forma produktów z tą substancją czynną, przeznaczona do wcierania w suchą skórę głowy rano i wieczorem, w miejsca dotknięte łysieniem. Cena tego typu produktów, w zależności od wielkości opakowania i zastosowanego stężenia (2% lub 5%), może zaczynać się już od kilkudziesięciu złotych.

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Minoksydyl – efekty

Minoksydyl zwiększa ukrwienie skóry głowy, co stymuluje mieszki włosowe i pobudza porost nowych włosów w miejscu, w którym został zastosowany wybrany lekpreparat. Kluczem do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów jest systematyczne stosowanie minoksydylu w wybranych miejscach, zgodnie z zaleceniami z ulotki dołączonej do opakowania produktu. Pierwsze efekty kuracji zauważalne są zazwyczaj już po kilku miesiącach*, a ich pełnię osiąga się mniej więcej po roku regularnego stosowania.

Warto zauważyć, że zaprzestanie terapii z wykorzystaniem leku zawierającego minoxidil może spowodować nawrót problemu, jakim jest nadmierne wypadanie włosów.

Skutki uboczne stosowania minoksydylu

Do najczęściej występujących skutków ubocznych, wymienionych również w ulotce dla pacjenta należy przede wszystkim miejscowe podrażnienie skóry i towarzyszący mu świąd. W przypadku kobiet można również zaobserwować pojawienie się nadmiernego owłosienia w obrębie twarzy. Warto również wspomnieć o tym, że w początkowych tygodniach terapii można zaobserwować wzmożone wypadanie włosów – ma to jednak charakter przejściowy.


*Zahamowanie wypadania włosów stwierdzono w drugim miesiącu stosowania produktu leczniczego Loxon Max oraz Loxon 2%. Porost włosów rozpoczyna się przeważnie po 2 miesiącach leczenia produktem leczniczym Loxon Max oraz przeważnie po 4 miesiącach leczenia produktem leczniczym Loxon 2%.


Bibliografia:

  • Brzezińska-Wcisło L., Rakowska A, Rudnicka L i wsp., Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105,1–18DOI: https://doi.org/10.5114/dr.2018.74162

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.