Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Męskie włosy – wszystko, co warto wiedzieć

Dowiedz się wszystkiego o męskich włosach, jakie są ich rodzaje, jakie funkcje pełnią, jaka jest ich budowa oraz czym różnią się od włosów kobiecych.

Męskie włosy – wszystko, co warto wiedzieć

Włosy to jeden z ważniejszych elementów naszego wyglądu bez względu na płeć. Zadbane włosy mogą być naszą wizytówką, wpływają na nasze samopoczucie i pewność siebie. Ich wygląd w dużej mierze zależy od codziennej, odpowiednio dobranej pielęgnacji. Pamiętajmy, że w zależności od tego, czy mamy do czynienia z włosami męskimi, czy damskimi, będą one wykazywać inne potrzeby i inaczej zachowywać się pod wpływem przeprowadzanych zabiegów.

Rodzaje włosów męskich

Tak naprawdę bez względu na płeć wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje włosów:

 • Włosy normalne – sprężyste, łatwe w układaniu, nie wymagają częstego mycia ani nie puszą się.
 • Włosy suche – łamliwe, z dużą skłonnością do puszenia się i wypadania ze względu na niewielką ilość sebum.

Sprawdź lek na łysienie androgenowe: Loxon Max

 • Włosy przetłuszczające się – cienkie, silnie obciążone, już kilka godzin po umyciu mogą wyglądać na nieświeże. Stosunkowo trudne w układaniu i stylizacji. Ich wygląd jest efektem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy.
 • Włosy z problemem łupieżu – matowe i obciążone, wykazują skłonność do przetłuszczania. Oprócz tego obsypane są białymi lub żółtawymi płatkami (złuszczający się ze skóry głowy naskórek), co stanowi pożywkę dla bakterii i grzybów, a także powoduje świąd.

Zobacz także: Łysienie androgenowe typu męskiego

Loxon Max

Jakie funkcje pełnią włosy?

W dzisiejszych czasach włosy pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną, stanowiąc istotny element naszego wizerunku i wpływając na naszą pewność siebie. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że od wieków włosy spełniały przede wszystkim funkcje ochronne. Do ich głównych zadań należy:

 • ochrona termiczna (zarówno przed zimnem, jak i przed przegrzaniem),
 • ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i zewnętrznych,
 • ochrona przed insektami,
 • ochrona przed promieniowaniem UV.

Czym jest mieszek włosowy?

Mieszek włosowy to niewielkie, rurkowate zagłębienie sięgające aż do skóry właściwej. Mieszki rozwijają się już w pierwszych miesiącach życia płodowego. Przytwierdzone są do mięśni przywłosowych i otoczone tzw. brodawką, dobrze ukrwioną i unerwioną. Otacza ona macierz zarodkową włosa, która pod wpływem hormonów i czynników wzrostu ulega namnożeniu. Nowe komórki włosowe tworzą cebulki włosa, a z czasem przebijają się przez naskórek w postaci łodygi włosa, stopniowo twardniejąc i obumierając. W pobliżu każdego mieszka włosowego znajduje się także gruczoł łojowy, który uchodzi do kanału mieszka włosowego i wpływa na nawilżenie włosów. Warto wspomnieć o tym, że mieszki włosowe jako struktury podskórne są trudne do efektywnego odżywienia z zewnątrz, najlepsze więc rezultaty daje suplementacja wewnętrzna.

Budowa i skład chemiczny włosa męskiego

Ludzki włos zbudowany jest z korzenia osadzonego w mieszku włosowym w skórze właściwej, a także widocznej ponad warstwą naskórka łodygi. Każdy włos, bez względu na jego rodzaj, złożony jest z trzech warstw widocznych w jego przekroju:

 • wewnętrznego rdzenia, zbudowanego z gąbczastej masy komórkowej,
 • środkowej warstwy korowej,
 • zewnętrznej osłonki, którą tworzą dachówkowato ułożone łuski włosa, połączone specjalną substancją spajającą. W zależności od rasy i typu włosów łuski mogą być przezroczyste lub zawierać pigment.

A jak wygląda budowa włosa pod względem chemicznym? W większości składa się on z keratyny, białka odpowiedzialnego za elastyczność, sprężystość i odporność włosów na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego skład chemiczny włosa to także woda i melanina (nadająca mu kolor). W jego wnętrzu odkładać się mogą także różnego rodzaju pierwiastki nieorganiczne, takie jak nikiel, potas, wapń, cynk, azot, siarka, sód, magnez, srebro, a nawet złoto.

Włosy męskie charakteryzują się raczej sztywną strukturą i różnorodnym kształtem, począwszy od prostych, przez lekko faliste, aż po silnie kręcone, określane również jako kędzierzawe.

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Cykl życia włosa

Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego, który przechodzi pełen cykl życiowy, obejmujący 3 fazy:

 • Anagen – faza aktywnego wzrostu włosa, trwająca średnio 3–4 lata (choć może osiągać nawet 7 lat). Szacuje się, że w fizjologicznych warunkach około 85% mieszków na skórze głowy jest właśnie w tej fazie.
 • Katagen – faza przejściowa, polegająca na inwolucji mieszka włosowego i powolnym wypychaniu włosa w kierunku powierzchni skóry; stosunkowo krótka, trwająca maksymalnie kilka tygodni. Około 3% pokrywy włosowej na głowie znajduje się w tej fazie.
 • Telogen – faza spoczynkowa, trwająca do kilku miesięcy (zazwyczaj 2–4). W jej trakcie włos jest już całkowicie martwy i zrogowaciały i z czasem wypada podczas mycia czy czesania. W tej fazie znajduje się około 13% włosów.

Jeżeli chodzi o cykl życia włosa, długość każdej z faz zależna jest od wielu czynników, zarówno genetycznych, jak i wewnętrznych (np. równowaga hormonalna) czy zewnętrznych (m.in. styl życia, dieta, ekspozycja na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych).

Warto wspomnieć o tym, że poszczególne mieszki włosowe, zwłaszcza te położone blisko siebie, zazwyczaj znajdują się w różnych cyklach względem siebie, dzięki czemu nie dochodzi u nas do okresowego wypadania włosów.

Czym męskie włosy różnią się od kobiecych?

Włosy męskie i kobiece różnią się między sobą nie tylko grubością i sprężystością, ale przede wszystkim warstwą rogową skóry. W efekcie wykazują one różną podatność na stylizację czy działanie poszczególnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Co ważne, różnice te widoczne są również w zależności od pochodzenia etnicznego. Inaczej będą bowiem zachowywać się włosy Europejczyków, a inaczej mieszkańców Bliskiego Wschodu czy osób pochodzących z Afryki. O tym, jak pielęgnować i stylizować poprawnie włosy męskie, przeczytasz w artykule: Włosy męskie – jak je myć, pielęgnować i stylizować.


Bibliografia:

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.