Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Jak powstrzymywać wypadanie włosów?

Jak powstrzymywać wypadanie włosów? Czytaj o lekach na łysienie androgenowe takich jak minoksydyl i na czym polega terapia komórkami macierzystymi.

Jak powstrzymywać wypadanie włosów?

Włosy stanowią istotny element naszego zewnętrznego wizerunku, nic więc dziwnego, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni przykładają dużą wagę do ich wyglądu i dobrej kondycji. Niestety, w dzisiejszych czasach coraz częściej borykamy się z problemem, jakim jest nadmierne wypadanie włosów. Szacuje się, że około 70% mężczyzn i 40% kobiet walczy z tym problemem.1 Może on mieć różne podłoże, jednak, jeżeli nie zareagujemy w porę, doprowadzi do łysienia, które istotnie obniża naszą pewność siebie i wpływa na funkcjonowanie na co dzień.

Przyczyny wypadania włosów

Wydawać by się mogło, że wypadanie włosów to problem, który dotyka tylko osoby w dojrzałym wieku. Okazuje się jednak, że pierwsze objawy łysienia mogą pojawić się już w młodości i z czasem postępować, prowadząc do całkowitej utraty włosów. Wśród najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów można wymienić:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne (zarówno w zakresie hormonów płciowych, jak i innych, np. hormonów tarczycy czy nadnerczy),
  • inne choroby współistniejące,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • nieprawidłowy styl życia (zła dieta, nadmierny stres, brak aktywności fizycznej),
  • nieodpowiednia pielęgnacja i stylizacja włosów.

Na szczęście w dzisiejszych czasach rynek farmaceutyczny i kosmetyczny oferują wiele rozwiązań, które pomagają hamować problem, jakim jest wypadanie włosów. Ważne, by już po zauważeniu pierwszych niepokojących symptomów podjąć odpowiednie działania. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą (dermatolog lub trycholog) i wykonać odpowiednie badania, które pozwolą ustalić przyczynę problemu i zaplanować odpowiednią terapię.2

Loxon Max

Minoksydyl

Minoksydyl to związek organiczny stanowiący pochodną dihydralazyny (leku o działaniu hipotensyjnym), który stosowany zewnętrznie rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając ukrwienie skóry głowy i mieszków włosowych, a tym samym zapewniając im lepsze dotlenienie i odżywienie. W efekcie nie tylko jest on w stanie hamować miniaturyzację mieszków włosowych, ale również stymulować je do większej aktywności, pobudzając wzrost włosów w miejscach, gdzie doszło do ich utraty. Jednym z leków z minoksydylem na łysienie androgenowe jest Loxon, który w zależności od wariantu może zawierać dwuprocentowe (Loxon 2%) lub pięcioprocentowe (Loxon Max) stężenie minoksydylu.3 Leki tego typu wymagają systematycznego, codziennego stosowania, a pierwsze rezultaty możemy zauważyć już po kilku miesiącach terapii.

Czytaj także: Minoksydyl – co to takiego, jak działa, preparaty, efekty, skutki uboczne

Terapia komórkami macierzystymi

Coraz większą popularnością wśród osób borykających się z przykrą przypadłością, jaką jest wypadanie włosów, cieszą się zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych. Ich wynikiem jest nie tylko odbudowa naczyń krwionośnych w obrębie skóry głowy, a co za tym idzie – wzmocnione dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych, ale również tworzenie się nowych mieszków w miejscach, gdzie nie doszło do ich całkowitego obumarcia. Komórki macierzyste są to bowiem niezwykłe twory, które mają zdolność do przekształcania się w dowolne komórki naszego organizmu, zgodne z aktualnym zapotrzebowaniem.

Zazwyczaj już jeden zabieg ostrzykiwania z wykorzystaniem komórek macierzystych (pobieranych od pacjenta najczęściej z tkanki tłuszczowej) daje wysoce zadowalające efekty, jedynie w określonych przypadkach dokonuje się powtórnego zabiegu. Należy jednak pamiętać o tym, że aplikacja komórek macierzystych w miejscach, gdzie doszło do całkowitego obumarcia mieszków włosowych, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wynika to z faktu, że komórki macierzyste muszą mieć wzorzec, w który będą mogły się przekształcić.

Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie. Średnia cena pojedynczego zabiegu mieści się w przedziale 6–10 tysięcy złotych.

Biotyna i inne witaminy

Wiele osób zastanawia się, jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Tak naprawdę najczęściej u podłoża problemu nie leży niedobór wyłącznie jednego składnika, bowiem na kondycję włosów wpływa wiele witamin i minerałów. Jeżeli jednak zastanawiasz się, po jakie witaminy na wypadanie włosów sięgnąć, by zahamować ten proces, z pewnością powinny to być:

  • Biotyna (wit. B7 lub wit. H) – stymuluje procesy energetyczne włosów i prawidłowe tworzenie się wiązań siarkowych w ich strukturze, w tym zwłaszcza w korzeniu. Nie tylko wzmacnia włosy od środka, ale również stymuluje ich wzrost.
  • Witamina B3 – poprawia ukrwienie mieszków i cebulek włosa, odżywiając je i stymulując prawidłowy wzrost.
  • Witamina B5 (kwas pantotenowy) – pobudza produkcję keratyny, co przekłada się na wzmocnienie właściwości mechanicznych włosów. Zapewnia również ich odpowiednie nawilżenie.
  • Witamina B12 – stymuluje procesy regeneracji mieszków włosowych i reguluje prawidłowy cykl życiowy włosów.
  • Witamina A – bierze udział w procesach podziału macierzy włosa, a także zapewnia prawidłową strukturę keratyny, podstawowego składnika budulcowego włosów.
  • Witamina E – poprawia ukrwienie skóry głowy, pobudzając wzrost włosów, a ponadto jako przeciwutleniacz chroni mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Oczywiście najlepszym źródłem wspomnianych witamin, jak i innych składników mineralnych, jest zdrowa, odpowiednio zróżnicowana dieta, jednak w razie konieczności możemy również sięgnąć po preparaty witaminowe.

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Suplementy na wypadanie włosów

Oprócz wspomnianych już wcześniej leków na wypadanie włosów, w aptekach i drogeriach nie brakuje różnego rodzaju suplementów, po które chętnie sięgają osoby zastanawiające się, jak dodatkowo wzmocnić włosy. Godne uwagi są zwłaszcza te suplementy diety na wypadanie włosów, które zawierają wyciągi roślinne o udowodnionym naukowo działaniu. Należą do nich między innymi kora śliwy afrykańskiej czy palma sabałowa, zmniejszające aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę dihydrotestosteronu, a jednocześnie wzmacniające mieszki włosowe. Korzystne działanie wykazują olejki: lawendowy i rozmarynowy czy ekstrakt z zielonej herbaty5 lub drożdży6.


Bibliografia:


1 Brzezińska-Wcisło L., Rakowska A, Rudnicka L i wsp., Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105,1–18DOI: https://doi.org/10.5114/dr.2018.74162

2 Dr Przemysław Styczeń, Włosom na ratunek, dostęp online: http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf

3 Loxon 2% i Loxon MAX – charakterystyka produktu leczniczego

4 Błecha K, Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, Post Fitoter 2021; 22(1): 70-73 DOI: https://doi.org/10.25121/PF.2021.22.1.70

5 Alicja Kulwikowska, Sylwia Lewandowska, Beata Imko-Walczuk, Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, Przegl Dermatol 2011, 98, 128–133

6 Konopacka-Brud Iwona, Naturalne piękno – aromaterapia w pielęgnacji skóry i włosów, Beauty Forum 11/2013

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.